Jeśli poczujesz zapach lub zobaczysz dym wydobywający się z hamulców, czas na przerwę w prowadzeniu pojazdu.
To przerażające doświadczenie, gdy prowadzisz samochód i czujesz wyraźny zapach spalenizny – tylko po to, by zdać sobie sprawę, że do Twojego samochodu wlatuje dym!
Może być kilka powodów, dla których tak się dzieje, ale w większości przypadków winne są hamulce. Jeśli twoje hamulce palą, najlepiej przestać jeździć, dopóki technik nie naprawi problemu. Aby pomóc Ci zrozumieć, dlaczego Twoje hamulce mogą wytwarzać dym, omówiliśmy kilka najczęstszych przyczyn i kilka znaków ostrzegawczych, na które należy uważać.
Tarcze hamulcowe
Hamulce tarczowe składają się z zacisków, tarcz i klocków. Podczas używania hamulców płyn hamulcowy jest wtłaczany do zacisku, który popycha tłok i powoduje, że klocki hamulcowe przesuwają się do wewnątrz w stosunku do tarczy. Tarcie generowane między klockami a tarczami powoduje, że samochód zwalnia i zatrzymuje się.
Hamulce bębnowe
Hamulce bębnowe często znajdują się z tyłu niektórych samochodów. Zamiast zacisku do poruszania elementów hamulca, system „bęben i szczęka” wykorzystuje cylinderek koła. Kiedy nałożysz stopę na hamulec, płyn jest wtłaczany do cylindra, co powoduje, że dwa małe tłoczki wypychają szczęki hamulcowe na zewnątrz. Gdy szczęki przesuwają się na zewnątrz, stykają się z wewnętrzną powierzchnią bębna hamulcowego. Tarcie między butem a bębnem pomaga spowolnić lub zatrzymać samochód.
Zablokowane klocki hamulcowe
Twoje hamulce są narażone na działanie czynników atmosferycznych, więc oczywiste jest, że z czasem nagromadzi się brud, pył hamulcowy i korozja. Nagromadzenie kurzu na nośnikach klocków może powodować przyklejanie się klocków hamulcowych do tarczy. Kiedy tak się dzieje, hamulce nie mogą powrócić do swojej normalnej pozycji, a koło nie obraca się swobodnie. Ciągłe tarcie wytwarza dużo niepotrzebnego ciepła, co często skutkuje nieprzyjemnym zapachem, a czasem dymem. To naprawdę nie jest dobre dla twojego układu hamulcowego, ponieważ może przedwcześnie zużywać różne części twoich hamulców.
Zatarty zacisk
Innym częstym problemem jest zatarty zacisk. Jeśli zacisk się zatarł, oznacza to, że tłok jest zablokowany, a klocek hamulcowy jest dociskany do tarczy. Zasadniczo Twoje hamulce są stale używane podczas jazdy, nawet jeśli ich nie używasz. Podobnie jak w przypadku zaklejonych klocków hamulcowych, ciągłe tarcie powoduje niezwykle wysokie temperatury, które mogą powodować zapach spalenizny i dym. Przy prawidłowej pracy tarcze hamulcowe mogą osiągać temperaturę 200 °C, podczas gdy lepkie lub zatarte hamulce często osiągają temperaturę przekraczającą 500 °C!
Zatarty cylinder koła
Cylinderki hamulcowe są ważną częścią hamulców bębnowych. Jeśli cylinderek się zakleszczy, oznacza to, że utknął na miejscu i stale dociska klocki do wnętrza bębna. Zablokowany cylinder koła będzie miał taki sam efekt jak zablokowany tłok – co oznacza, że jedziesz z zaciągniętymi hamulcami, kiedy ich nie używasz. W przeciwieństwie do hamulców tarczowych, nie będziesz w stanie zobaczyć, czy cylinderek zablokował szczęki na okładzinie bębna. Jeśli podejrzewasz, że z tylnych hamulców bębnowych wydobywa się zapach spalenizny lub dym, szybko zleć sprawdzenie samochodu technikowi. Im dłużej go zostawisz, tym bardziej prawdopodobne jest, że spowodujesz większe uszkodzenie układu hamulcowego.
Znaki ostrzegawcze
Oprócz wyczuwalnego zapachu dymu lub zobaczenia dymu, odbarwienie felg to kolejna oznaka problemu z hamulcami. Poszukaj zardzewiałej plamy na feldze aluminiowej lub poszyciu koła. Zardzewiały kolor jest wynikiem pyłu hamulcowego z tarczy, który na skutek nadmiernego ciepła przypalił się na kole.
Nie ma realnego sposobu na uniknięcie gromadzenia się pyłu hamulcowego, gdy hamulce są odsłonięte, ale można temu zapobiec. Podczas corocznego przeglądu samochodu może zalecić Ci „czyszczenie hamulców”. Ta rada jest zwykle udzielana, gdy jeden z naszych techników zauważy, że koło ciągnie się lub nie obraca się swobodnie. Chociaż czyszczenie hamulców może nie wydawać się kluczowe w tym czasie, może potencjalnie uchronić hamulce przed paleniem.
Sprawdź hamulce
Układ hamulcowy Twojego samochodu jest niezbędny. W końcu to właśnie ona zatrzymuje Twój samochód i zapewnia bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa swojego układu hamulcowego, natychmiast wezwij pomoc drogową i nie używaj samochodu, dopóki nie zostanie sprawdzony przez profesjonalistów.