Wielu kierowców nadal uważa, że klimatyzacja w samochodzie służy tylko i wyłącznie do chłodzenia powietrza w letnich miesiącach. Nie pamiętają, że klimatyzacja także odpowiada za utrzymanie właściwej wilgotności powietrza zimą, dlatego o jej konserwację należy zadbać przez cały rok.
Filtry – dlaczego warto je wymienić?
Zimą każdy z nas zmagał się chyba z parowaniem szyb w samochodzie. Klimatyzacja może sprawnie poradzić sobie z tym problemem dzięki swoim właściwościom. Należy jednak tutaj pamiętać o wymianie filtra kabinowego. Bez tego możemy mieć problemy z pozbyciem się problemu parowania szyb, a tym samym narażamy na niebezpieczeństwo siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
Dezynfekcja klimatyzacji przed zimą
Klimatyzacja samochodowa ma uprzyjemniać podróżowanie. Jeśli jednak nie dba się o nią odpowiednio, to może zaszkodzić zdrowiu. Problem najczęściej pojawia się w efekcie jesiennego zawilgocenia parownika, w wyniku którego w układzie zaczynają rozwijać się niebezpieczne dla ludzkiego organizmu grzyby i pleśnie. Wówczas koniecznie należy wykonać dezynfekcję klimatyzacji. Jednym z najlepszych sposobów jest udanie się do serwisu, który zajmuje się profesjonalną konserwacją klimatyzacji. Serwis klimatyzacji Ożarów Mazowiecki realizuje usługi szybko i sprawnie, dzięki doświadczeniu szybko doprowadzi klimatyzację w Twoim samochodzie do stanu używalności.
Obecnie najczęściej do odgrzybiania układu klimatyzacji stosuje się metodę ultradźwiękową. Nazwa wynika z tego, że środki chemiczne są wprowadzane do układu za pomocą ultradźwięków. Inną często stosowaną metodą jest ozonowanie. Proces jest bardzo prosty – we wnętrzu auta zamyka się małą wytwornicę ozonu na ok. 15-30 minut. Jednocześnie należy ustawić dmuchawę nawiewu na maksymalny nadmuch.
Uzupełnienie czynnika
Zanim przyjdzie zima, należy nie tylko oczyścić układ klimatyzacji, ale również sprawdzić poziom czynnika chłodzącego. Jeśli spadnie on poniżej poziomu minimalnego, to cały układ może ulec uszkodzeniu – powoduje to rozszczelnienie oraz uszkodzenie agregatu. Zaleca się, aby cały czynnik chłodzący wymieniać co 2 lata. W międzyczasie warto uzupełnić braki przed zimą – kosztuje to niewiele, a sprawia, że system klimatyzacji działa tak jak powinien.
Szczelność układu klimatyzacji
Wymiana czynnika chłodzącego pociąga za sobą kolejne ważne działanie, którym jest sprawdzenie szczelności całego układu klimatyzacji. Służą do tego promienie ultrafioletowe, dzięki którym można skutecznie wykryć wycieki z tych elementów systemu, które są najbardziej narażone na uszkodzenia, czyli np. z chłodnicy klimatyzacji. Ostatni etap prac to pomiar ciśnienia w układzie i przegląd stanu oraz napięcia pasków odpowiadających za napęd klimatyzacji.